External Review Committee

External Review Committee

  • Tor Aamodt (UBC)
  • Michael Adler (Intel)
  • Alaa Alameldeen (Intel)
  • David Albonesi (Cornell)
  • Murali Annavaram (USC)
  • Krste Asanovic (UC Berkeley)
  • Rajeev Balasubramonian (Utah)
  • Christopher Batten (Cornell)
  • Brad Beckmann (AMD)
  • Alper Buyuktosunoglu (IBM)
  • Trey Cain (Qualcomm)
  • Ramon Canal (UPC)
  • Trevor E. Carlson (Ghent)
  • John Carter (IBM)
  • Niladrish Chatterjee (NVidia)
  • Shuai Che (AMD)
  • Haibo Chen (Shanghai Jiao Tong)
  • Yunji Chen (ICT)
  • Lizhong Chen (USC)
  • Derek Chiou (Microsoft/UTAustin)
  • David Christie (AMD)
  • Jason Clemons (NVidia)
  • Chita Das (Penn State)
  • Reetuparna Das (Michigan)
  • Joe Devietti (UPenn)
  • Ron Dreslinski (Michigan)
  • Christophe Dubach (Edinburgh)
  • Michel Dubois (USC)
  • Eiman Ebrahimi (NVidia)
  • Mattan Erez (UTAustin)
  • Ayose Falcon
  • Matt Farrens (UC Davis)
  • Michael Ferdman (Stony Brook)
  • José Flich (UPV)
  • Dimitris Gizopoulos (U Athens)
  • Paul Gratz (Texas A&M)
  • Wim Heirman (Intel)
  • Mark Hempstead (Drexel)
  • Andrew Hilton (Duke)
  • James Hoe (CMU)
  • Lisa Hsu (Qualcomm)
  • Ravi Iyer (Intel)
  • Daniel Jimenez (Texas A&M)
  • Lizy John (UTexas)
  • Daniel Johnson (NVidia)
  • Timothy Jones (Cambridge)
  • David Kaeli (Northeastern)
  • Mahmut Kandemir (Penn State)
  • Ulya Karpuzcu (Minnesota)
  • Omer Khan (Connecticut)
  • Hyesoon Kim (GATech)
  • Martha Kim (Columbia)
  • Nam Sung Kim (Wisconsin)
  • Rakesh Kumar (UIUC)
  • Sean Lee (GATech)
  • Ruby Lee (Princeton)
  • Jaejin Lee (SNU)
  • Charles Lefurgy (IBM)
  • Tao Li (Florida)
  • Jian Li (Huawei)
  • Steve Lumetta (UIUC)
  • Scott Mahlke (Michigan)
  • Mike Marty (Google)
  • Avi Mendelson (Technion)
  • Pierre Michaud (INRIA)
  • Trevor Mudge (Michigan)
  • Naveen Muralimanohar (HP Labs)
  • Abdullah Muzahid (UTexas San Antonio)
  • Priya Nagpurkar (IBM)
  • Emre Ozer (ARM)
  • Li-Shiuan Peh (MIT)
  • Michael Pellauer (Intel)
  • Gilles Pokam (Intel)
  • Dmitry Ponomarev (SUNY)
  • Ronny Ronen (Intel)
  • Eric Rotenberg (NCSU)
  • Karu Sankaralingam (Wisconsin)
  • Jennifer B. Sartor (Ghent University and Vrije Universiteit Brussel)
  • Yanos Sazeides (Cyprus)
  • Resit Sendag (Rhode Island)
  • Simha Sethumadhavan (Columbia)
  • Tim Sherwood (UCSB)
  • Anand Sivasubramaniam (Penn State)
  • Aaron Smith (Microsoft)
  • Yan Solihin (NCSU)
  • Niranjan Soundararajan (Intel)
  • Ravi Soundararajan (VMware)
  • Vilas Sridharan (AMD)
  • Karin Strauss (Microsoft/U Washington)
  • Jeff Stuecheli (IBM)
  • Edward Suh (Cornell)
  • Lingjia Tang (Michigan)
  • Radu Teodorescu (Ohio State)
  • Ani Udipi (ARM)
  • Osman Unsal (BSC)
  • Philip Wells (Google)
  • David Wentzlaff (Princeton)
  • Chris Wilkerson (Intel)
  • David Wood (Wisconsin)
  • Carole-Jean Wu (Arizona State)
  • Yuan Xie (UCSB)
  • Zhibin Yu (SIAT)
  • Hiuyang Zhou (NCSU)